Kategorie artykułów.

Uwaga Holujesz przyczepę?


Uwaga! Holujesz  przyczepę? Możesz potrzebować Viatoll.


Viatoll to system opłat pobierany drogą radiową na autostradach, odcinkach dróg ekspresowych i niektróych fragmentach dróg krajowych. Pobór oznaczany jest tabliczką T-34 umieszczaną  pod oznaczeniem numeru i kategorii drogi.

Obowiązuje wszystkie pojazdy, których dopuszczalna całkowita masa zestawu przekracza 3,5 t !

W dowodzie rejestracyjnym w rubryce F2 podane jest dmc auta. Masa przyczepy z hamulcem najazdowym nie może być większa niż 3/4 dmc auta, czyli cały zestaw osiągnie jedną i 3/4 dopuszczalnej masy auta. Inna rzecz, że w dowodzie w rubryce Q1- dmc przyczepy z hamulcem  i Q2- bez hamulca, te wartości mogą nie spełniać zasady że dmc auta musi wynieść co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Może się zdarzyć, że holując autem o dmc powyżej 2 t, przyczepę z lawetą czy też łodzią możesz zatem podpadać pod Viatoll.

Żeby uniknąć drakońskich kar, a te są nieuchronne, bo w miejscach pomiaru pracują też kamery sczytujące tablice rejestracyjne gabarytowych pojazdów . Administracyjnie są później wysyłane wezwania do właścicieli pojazdów z prośbą o wyjaśnienia. Dlatego należy nabyć specjalne urządzenie pokładowe tzw. ViaBox lub dokładnie zaplanować trasę aby uniknąć odcinków płatnych (na www.viatoll.pl jest mapka tych miejsc).

Jeżeli ci się to nie uda to na pocieszenie podamy, że kara liczona jest tylko jednorazowo w ciągu doby (od godz. 0.00 do 24.00) i wynosi 500 zł w przypadku auta osobowego, a 1500 zł w przypadku ciężarowego.

ViaBox kosztuje 120 zł za kaucją ale też trzeba dodatkowo opłacić drugie tyle na impulsy i podpisać umowę na miejscu. System pobiera opłaty w zależności od masy. Do 3,5 t, do 12 t i powyżej, spełnianej przez silnik normy Euro (2345) i rodzaju drogi (krajowa lub ekspresowa/autostrada). Np. na ekspresówce osobowy Euro 4 zapłaci 28 gr za każdy km, a Euro 2 na krajówce 32 gr. ( Rozpiętość od 16 do 40 gr dla aut osobowych a dla ciężarówek od 27 do 53 gr). Tabele opłat na www.viatoll.pl

Sprzęt można nabyć w kilku miejscach w Województwie. Np w Lublinie najelpiej w punkcie na Witosa 3 pon-pt: 8.00-18.00 lub całodobowa na stacjach paliw np. w Lublinie Orlen Al. Kraśnicka 116 A. W naszym województwie ponadto na stacjach paliw:

Sierskowola na BP

Jastków Orlen Warszawska 38 A

Chełm Lotos

Puławy BP Włostowicka 70

Sitaniec BP

Dorohucza Orlen

Po uruchomieniu silnika należy od razu włączyć zestaw ViaBox. Podczas przejazdu przez specjalne bramy naliczające opłaty usłyszymy pojedyncze piknięcie - pobór opłaty został włączony. Gdy będą dwa piki oznacza to że zostało mniej niż 100 zł na koncie. Trzeba je doładować np. przez internet ale pieniądze mogą iść na konto nawet 3 dni robocze. Lepiej postarać się o specjalną płatniczą kartę flotową. Stali użytkownicy mają konto z odroczoną płatnością od 14 do 21 dni.

Co ciekawe choć system ViaToll działa w całej Europie to w każdym kraju obowiązuje inny ViaBox (tirowcy posiadają co najmniej kilka takich pudełek). Ale za to np w Niemczech nie trzeba płacić za ciągnięcie przyczepy kempingowej i kary też są niższe.