Kategorie artykułów.

Kierowco, czy wiesz co wolno rowerzyście na drodze?

Rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego są zobligowani do poruszania się po jezdni, mogą korzystać z tuneli i obwodnic (chyba, że znaki mówią inaczej) wyjątkiem są autostrady i drogi ekspresowe. Gdy obok jezdni znajduje się ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek zjechania na nią (zakładając, że ścieżka znajduje się po prawej strony jezdni- oznakowanie również). Kierujący rowerem może również zjechać na ulicę, jeśli coś lub kto tamuje przejezdność ścieżki.

Rowerzyście wolno poruszać się po chodniku tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mianowicie: - w razie aury utrudniającej poruszanie się po ulicy (mgła, deszcz, śnieg)
- gdy szerokość chodnika przekracza 2 m, a dopuszczalna prędkość na ulicy jest wyższa niż 50 km/h

- chodnikiem mogą też jeździć dorośli z dziećmi do lat 10
PORUSZAJĄC SIĘ PO CHODNIKU ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK USTĘPOWANIA PIERWSZEŃSTWA ORAZ PORUSZANIA SIĘ Z PRĘDKOŚCIĄ NIE ZAGRAŻAJĄCĄ ŻYCIU I ZDROWIU PIESZYCH.

Ciekawostka: rower może wyprzedzić samochód ( stojący, lub wolno poruszający się – koniecznie z prawej strony). Zatem kierowcy – uważajmy wypuszczając pasażerów stojąc w korku, żeby nie „skosić” drzwiami rowerzysty. Wyprzedzając rowerzystę mamy obowiązek zachować CO NAJMNIEJ 2 METROWY ODSTĘP.

Co z jazdą środkiem ulicy? Jest ona dopuszczalna na rondzie (by rowerzyści nie byli spychani przez kierowców) a także gdy rowerzyści poruszają się obok siebie. (tutaj warunkiem KONIECZNYM jest NIE UTRUDNIANIE RUCHU INNYM UŻYTKOWNIKOM DROGI)

UWAGA!
KIEROWCA MUSI USTĄPIĆ PIERWSZEŃSTWA ROWERZYŚCIE GDY:
- rowerzysta porusza się ścieżką a kierowca chce ją przeciąć np. wyjeżdżając z podjazdu
- na przejazdach rowerowych nieoznaczonych znakami , gdy skręca z drogi równoległej do ścieżki
ROWERZYSTA MUSI MIEĆ ZAMONTOWANY TYLNY ODBLASK, w innym kształcie niż trójkąt, może również posiadać oświetlenie migające z tyłu i z przodu, a także światło na kierownicy, nie wyżej niż na wysokości 1,5 metra. MUSI mieć zmontowane przynajmniej po jednym odblasku na szprychach każdej opony, lub na ich powierzchni. Za to sam rowerzysta nie musi mieć na sobie odblaskowych elementów. MUSI mieć zamontowany dzwonek.

ROWERZYSTA MOŻE jeździć ze słuchawkami, NIE MOŻE rozmawiać przez telefon komórkowy, mimo że może prowadzić jedną ręką. Sposobem na obejście tego zakazu jest podpinanie dozwolonych słuchawek do niedozwolonej komórki.
Kiedy na ulicy widzimy rowerzystę „ na bani” pamiętajmy, że może być on ukarany tak samo jak kierowca samochodu (nawet trafić do więzienia)