Kategorie artykułów.

PIT 36 /2020 NIE ZAPOMNIJ O SPRZEDAŻY AUTA NA PICIE ROCZNYM!

 Jeśli sprzedasz jakikolwiek pojazd w przeciągu pół roku od daty zakupu to musisz wykazać to w zeznaniu rocznym. Nie ma znaczenia czy zyskałeś na tej transakcji czy poniosłeś stratę. W tym ostatnim przypadku nie zapłacisz podatku dochodowego.

 

Okres pół roku jest faktycznie dłuższy według rozumienia prawa skarbowego bowiem datę zakupu i sprzedaży realnie liczy się od końca miesiąca, w którym nabyłeś pojazd. Czyli kupno auta np 11 kwietnia realnie oznacza dla urzędnika datę 30 kwietnia i jeżeli sprzedasz to auto przed 31 października to może cię to kosztować wydanie pieniędzy na podatek, którego można uniknąć przesuwając transakcję na listopad.

 Pojazd wg prawa skarbowego to nie tylko samochód ale również motorower, quad, przyczepa czy traktor! Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę ale wg naszego zaprzyjaźnionego Biura Podatkowego AGDO w Lublinie ul. Mełgiewska 2 nawet rowery czy łodzie też muszą być uwzględnione!

 Na szczęście można zmniejszyć podatek o koszty poniesione w celu naprawy auta (usługa mechanika czy elektryka itd i części), jego modernizację np. wymianę felg na aluminiowe, tuning czy instalację np LPG czy haka. Jeśli koszty przewyższą wartość podatku to można odliczać je przez najbliższe 5lat! Jednak trzeba mieć na to faktury i przechowywać je 5 następnych lat w celu okazania do ewentualnej kontroli.

  Transakcję należy umieścić na PIT-36. Zatem jeśli zakład pracy wypełnia za ciebie PIT-37 to nie wystarczy. Wszystko musisz przepisać na PIT-36 i wysłać go do 30 kwietnia do Urzędu Skarbowego. Cenę sprzedaży pojazdu umieszcza się w sektorze E1 DOCHODY I STRATY PODATNIKA w wierszu 10 „INNE ŹRÓDŁA NIEWYMIENIONE W WIERSZACH...” w rubryce 115. W rubryce 116 wpisujesz wartość jego zakupu ze zsumowanymi poniesionymi wydatkami o ile masz na to rachunki. W rubryce 117 trzeba wpisać zysk z transakcji czyli różnicę między wartościami z poprzednich rubryk. Możesz wpisać ujemny jeśli dołożyłeś do tej transakcji.

 Jeśli sprzedałeś w zeszłym roku tak kilka pojazdów to oczywiście sumujesz odpowiednie wartości.

 Rzadko ale jednak bywa, że auto ma dwóch właścicieli. Często tak się robi by młody kierowca nie przepłacał za ubezpieczenie komunikacyjne i przez kolejne lata mógł uzyskać prawo do zniżek. Bierze wtedy do spółki przy zakupie pojazdu najczęściej kogoś z rodziny kto ma takie zniżki ze względu na staż kierowcy i brak tzw. zdarzeń drogowych. W tym przypadku na PICie połowę ceny sprzedaży pojazdu umieszcza się w sektorze E2 „Dochody i straty małżonka” wiersz 10 w rubryce 172, połowę ceny zakupu z poniesionymi wydatkami w rubryce 173, zaś różnicę między nimi (dochód-połowiczny bo jest dwóch właścicieli) w rubryce 174. Jeśli jest ujemna (strata) to musimy wpisać ją w rubryce 175. Rubryka 176 służy do wpisania „0” jeśli sprzedany pojazd wyszedł na zero.

 Podatek liczony jest według skali od 17%  zarobków do 85 528 zł za 2020 rok aż do 32% powyżej tej kwoty. Milionerzy płacą 32%. Życzymy takich progów!

 Zapomnienie o wpisaniu dochodu ze sprzedaży pojazdu w czasie mniejszym niż pół roku od daty zakupu grozi karą grzywny od 933 zł do nawet  67 176 zł! Poza tym można stracić wolność osobistą na 5 lat. Bać się trzeba gdy zapomniało się wykazać zysku większego już od 10 000 zł.  Na szczęście istnieje jeszcze możliwość poprawy. Można złożyć korektę czyli wysłać poprawiony PIT roczny do Urzędu. Byle zdążyć przed trzydziestym kwietnia!