Kategorie artykułów.

Auto w PIT

uto i PIT

Sprzedałeś samochód w 2017 r.?
Jeśli posiadałeś auto mniej niż pół roku musisz to uwzględnić w rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok. Uwaga! Pół roku dla Urzędu Skarbowego to jak dla podatnika nawet 7 miesięcy, ponieważ termin zakupu auta liczy się od końca miesiąca,
w którym doszło do kupna pojazdu.(czyli kupiłeś np. 7 maja 2017 r. a urzędnicy formalnie liczą, że od 31 maja - sprzedałeś 30 listopada i podatek murowany!) i wtedy będziesz wiedział co to znaczy „ruski miesiąc”.
Jak wypełnić formularz?
Potrzebujesz formularz PIT36. Cenę sprzedaży samochodu należy umieścić w rubryce 85 - przychód (tabela D1 dochody i straty podatnika pkt. 9 inne źródła dochodu) Cenę nabycia auta wpisz w rubryce 86 - koszty uzyskania przychodu. Jeżeli jest to darowizna to musisz tu wpisać 0 zł.
Tutaj można dołożyć też koszty związane z zakupem: lawetowanie, parking, tuning, naprawę, kosmetykę (ale muszą być na to faktury i trzeba je trzymać dalsze 6 lat).
Zysk ze sprzedaży umieszczamy w rubryce 87 (dochód)


Podatek od zysku wynosi 18 procent ( przy skali dochodów podatnika do 85 000 zł rocznie) lub 32 procent przy większych zarobkach. Kara za zatajenie dochodu ze sprzedaży auta zaczyna się do 500 zł (wartość pojazdu do 10 000 zł) i kończy się na 32 000 zł. Jeżeli jednak zdarza ci się sprzedaż auta częściej niż jedno na rok to podlega to działalności gospodarczej i powinieneś założyć firmę.

Jeżeli nie chcesz sam wypełniać PITu 36 zadzwoń na numer 503-081-595.     
Artykuł powstał dzięki pomocy Pani Jowity Wrotkowskiej zajmującej się profesjonalnym wypełnianiem zeznań rocznych PIT.