Kategorie artykułów.

Kiedy nie obejdzie się bez wymiany opon na nowe?

Warto regularnie sprawdzać stan opon, monitorować zużycie bieżnika i reagować na wszelkie nieprawidłowości. Pamiętaj, że opony są jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa pojazdu, dlatego nie należy lekceważyć konieczności ich wymiany, gdy jest to wymagane. Oto kilka sytuacji, w których konieczna może być taka wymiana.


Kiedy nie czekać z wymianą opon?

Głównym wskaźnikiem, że opony wymagają wymiany, jest zużycie bieżnika. W większości krajów minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, ale zaleca się, aby nie schodzić poniżej 3 mm. Poniżej tej wartości opony tracą zdolność do skutecznego odprowadzania wody i zwiększa się ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni. Opony ze zużytym bieżnikiem nie zapewniają również wystarczającej przyczepności na śliskiej nawierzchni. Opony mogą ulec uszkodzeniom, takim jak przebicia, nacięcia czy pęknięcia. Jeśli uszkodzenia te są poważne, to opona nie będzie już nadawać się do naprawy i konieczna jest jej wymiana.

Starzenie się opon

Opony starzeją się, nawet jeśli nie są intensywnie eksploatowane. Zajmując się wymianą opon w Lublinie, podpowiadamy, że czynnikiem wpływającym na starzenie się opon są warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i czas. Opony mogą tracić elastyczność i przyczepność, co zwiększa ryzyko poślizgu i awarii. Dlatego zaleca się wymianę opon, które są starsze niż 6-10 lat, nawet jeśli wydają się być w dobrym stanie wizualnym. Jeśli opony zużywają się nierównomiernie, może to wskazywać na problemy z układem kierowniczym, zawieszeniem lub niewłaściwym ciśnieniem w oponach. W takim przypadku konieczna jest diagnostyka i naprawa problemu, a także wymiana opon, jeśli są one w złym stanie.