Kategorie artykułów

Jak dobrze kupić niedrogie opony letnie?

Zastanawiasz się nad wymianą zużytych opon letnich na nowe? Sprawdź kilka wskazówek jak dobrze wybrać ekonomiczne opony na sezon letni!Ekonomiczne opony letnie – jakie marki

Częstym kryterium wyboru nowych opon letnich jest ich cena. Jeśli auto potrzebne jest nam przede wszystkim do dojazdu do pracy w pobliżu miejsca zamieszkania i ewentualnie na sporadyczny wyjazd na urlop, to opony niższej jakości (tzw. klasa ekonomiczna) jak najbardziej zdadzą egzamin. Bardzo popularne są w Polsce takie marki opon jak Dębica, Barum, Kormoran, Fulda czy Sava. No bo po co kupować droższy produkt, jeśli nie będziemy wykorzystywać jego możliwości? Dla osoby nie obytej w branży wulkanizacyjnej marka Sava może brzmieć obco czy wręcz podejrzanie , ale warto wiedzieć, że jest to już ponad 100 letnia marka słoweńskiej fabryki produkującej opony także najwyższej klasy dla różnych marek koncernu Goodyear. W oponach klasy ekonomicznej najczęściej stosuje się technologie, które z powodzeniem były wykorzystywane w przeszłości w seriach opon wyższej klasy.


Zawsze przy wyborze opon letnich można także zdać się na opinię profesjonalnej firmy wulkanizacyjnej. Listę warsztatów oferujących w Lublinie wymianę opon znajdziesz w sekcji: Wymiana opon Lublin .


A może opony chińskie?

Oczywiście rozmaitych producentów opon możemy spotkać na naszym rynku całe mnóstwo, wspominamy tutaj tylko o tych dostarczanych przez europejskie fabryki. Oczywiście niskimi cenami kuszą także opony różnych chińskich marek. Czy zakup chińskich opon letnich to dobry pomysł? Cóż, tutaj znowu należy zaznaczyć, że wszystko zależy od charakteru naszej jazdy, bo jeśli ktoś porusza się tylko po mieście z prędkością nie większą niż 50 km/h to czemu takie opony miałyby się nie sprawdzić? Na testach hamowania i innych charakterystycznych dla opon letnich będą miały na ogół nieznacznie niższe parametry niż niskobudżetowe opony znanych producentów. W internetowych sklepach z oponami najtańsze opony letnie 195/55 R15 można zamówić bez większych problemów za ok. 200zł/szt/ z darmową dostawą (oponeo, 24opony.pl, oponytanio.pl). Przed zakupem opon z najniższej półki cenowej niewątpliwie warto zorientować się w opiniach o danej marce i poczytać trochę o przeprowadzanych ewentualnych testach hamowania i innych. Oczywiście wybieramy opony tylko z homologacją i tylko ze sprawdzonego źródła.


Pamiętajmy, że opony mogą być także produkowane na potrzeby rynku w różnych krajach. Prawo w Chinach jest dość liberalne w podejściu do norm, które mają spełniać opony. Dlatego właśnie przy zakupie tego typu opon koniecznie trzeba sprawdzać ich homologację. Wystarczy sprawdzić, czy wśród symboli umieszczonych z boku opony widnieje kod zaczynający się od litery „E”. Opony bez homologacji „ECE” nie mogą być wykorzystywane na ternie Unii Europejskiej.