Przyczepki należy ubezpieczyć i zarejestrować w wydziale komunikacji. Lekkie przyczepy do 750 kg dmc. zwolnione są z przeglądu rejestracyjnego. Sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym auta dopuszczalną masę całkowitą przyczepy (rubryka 01 z hamulcami, 02 - bez).
Korzystając z przyczepki cięższy ładunek należy umieścić z przodu ale też nie za blisko haka (żeby przednie koła auta nie straciły przyczepności). Nacisk na hak to ok. 50-100 kg.
(można sprawdzić wagą do ważenia ludzi wkładając ją pod dyszel).
Podczas jazdy z przyczepą należy być ostrożnym z prędkością powyżej której trudno jest już zapanować nad kierownicą. Każdy zestaw ma tzw. prędkość krytyczną. Im mniejsze koła przyczepy tym gorsza przyczepność kół.
Cięższe ładunki na przyczepie należy zamocować, aby nie przesuwały się w czasie hamowania.
Posiadając prawo jazdy kat B można ciągnąć dowolną przyczepę o ile łączna masa zestawu jest mniejsza niż 3,5 t.
Podczas ciągnięcia przyczepy należy się liczyć ze wzrostem zużycia paliwa o ok. 1l w przypadku przyczepy małej, do 3 l. w przypadku kempingowej, zaś przy dużej nawet o połowę więcej.
Z przyczepą kempingową można parkować zestawem na każdym parkingu, natomiast samą przyczepę można zostawić na parkingu dodatkowo oznakowanym specjalną tabliczką przedstawiającą przyczepkę. (znak T23-E)
Jeśli zestaw przyczepa + auto przekracza dopuszczalną masę całkowitą 2,5 t to na niektórych drogach wymagany jest Viatoll czyli opłaty dokonywane przez specjalny aparat montowany w aucie.