Kategorie artykułów

Dziurawe nawierzchnie – jak nie uszkodzić auta

Zima powoli odchodzi a co za tym idzie na naszych drogach pojawia się coraz więcej ubytków. Jazda po takich nawierzchniach wymaga od kierowcy ogromnych umiejętności i wiele cierpliwości. Nieumiejętne pokonywanie dziur może wiele kosztować.

Wyrwy w drodze najlepiej omijać, jednak należy robić to tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników ruchu drogowego. Wykonywanie gwałtownych ruchów może zakończyć się tragicznie.

Jeśli nie mamy możliwości ominięcia wyrwy, należy maksymalnie zwolnić i tuż przed dziurą puścić hamulec, aby odciążyć przód samochodu. Dociśnięty przód auta powoduje, że zawieszenie jest bardziej narażone na uszkodzenia.

Wjazd w dziurę z dużą prędkością może spowodować uszkodzenia karoserii, zderzaka, miski olejowej i innych elementów samochodu. Dodatkowe wciśnięcie sprzęgła może ochronić skrzynię biegów i silnik przed energią uderzenia.

Podczas wjeżdżania w dziurę nie należy mieć skręconych kół. Jazda na wyprostowanych kołach zmniejszy obciążenie układu kierowniczego.